Kriegsmarine wrześniu 1939 roku zarekwirowała frachtowiec s/s NECKAR, zbudowany w roku 1928 dla towarzystwa Norddeutscher Lloyd z Bremy. Statek ten, po pospiesznej przebudowie, wszedł do służby z dniem 4 października 1939 r. jako SPERRBRECHER VIII, przemianowany w następnym roku na SPERREBRACHER 8.


Okręt został przydzielony w 1940 roku do bazy w Brest. Wykorzystywany był do likwidacji zagrożeń minowych u wybrzeży Francji, Belgii, Holandii i Danii. W 1943 r. odniósł uszkodzenia wskutek wejścia na minę.


SPERRBRECHER 8 wypełniał także inne zadania, a mianowicie eskortował przybrzeżne konwoje i asystował U-Bootom przy wyjściach w morze i w powrotach. Wspominali go w swoich zeznaniach przesłuchiwani w USA jeńcy z U-664, zatopionego 9 sierpnia 1943 roku przez amerykańskie lotnictwo. Według nich okrętem dowodził Korvettenkäpitan Winkelmann (nieustalonego imienia), zaś w załodze przymusowo służył jakiś jeniec.


Zazwyczaj uważa się, że SPERRBRECHER 8 dnia 28 sierpnia 1944 roku, po bardzo poważnych uszkodzeniach spowodowanych atakiem lotnictwa alianckiego na Brest, został zatopiony przez Niemców jeszcze tego samego dnia w celu zablokowania portu. Wrak podniesiono i pocięto na złom w roku 1946. Według innej wersji, uznanej jednak za błędną, zatopiło go - również 28 sierpnia 1944, lotnictwo amerykańskie w Bremie.