Argentyński zbiornikowiec s/s SAN JORGE (10006 BRT, 11620 DWT, 14 w.) miał 60 miejsc pasażerskich.

Przez cały okres eksploatacji (lata 1938-1974) pływał na linii Buenos Aires - Comodore RivadaviaW roku 1938 roku niemiecka stoczna Blohm & Voss w Hamburgu ukończyła budowę zbiornikowca s/s SAN JORGE, zamówionego przez rząd Argentyny dla państwowego przedsiębiorstwa Yacimientos Petroliferos Fiscales z siedzibą w Buenos Aires. Jednostkę tę zaprojektowano specjalnie do obsługi ważnej krajowej linii żeglugowej między stolicą państwa a portem Comodoro Rivadavia, leżącym nad Zatoką San Jorge (południowa Patagonia). Statek służył nie tylko do transportu produktów naftowych, ale i do przewozu ludzi, gdyż miał 60 miejsc pasażerskich.Ku mojemu zaskoczeniu, informacje na temat SAN JORGE znalazłem w prasie gadzinowej z roku 1939, Co najmniej dwa dzienniki, a mianowicie "Nowy Kurier Warszawski" i "Kurier Częstochowski", zamieściły identyczny tekst napisany koślawą polszczyzną, a wychwalający ten statek jako wybitne osiągnięcie niemieckiej techniki okrętowej i radiowej. Artykuł ów jest niewątpliwie nieudolnym tłumaczeniem publikacji anonimowego hitlerowskiego propagandzisty. Tekst, przytoczony poniżej w całości, pochodzi z "Nowego Kuriera Warszawskiego" (nr 58 z 16-17 grudnia 1939 r.). Artykułowi w oryginalnych publikacjach nie towarzyszyły żadne ilustracje, wzbogaciłem więc go o własny dobór fotografii.

SAN JORGE - Nowoczesny statek - cysternaNajwyższy podziw wzbudził w portach do których dobił podczas swej pierwszej podróży, nowoczesny statek-cysterna SAN JORGE, wybudowany przez stocznie Blohm i Voss w Hamburgu dla pewnej argentyńskiej stoczni w Buenos Aires.


Wspomniany statek handlowy ma również możność zabrania kilkudziesięciu pasażerów, zaopatrzony bowiem został w najbardziej nowoczesne urządzenia radiowe i tak posiada pierwszorzędne aparaty nadawcze, odbiorcze - specjalny aparat na długie i drugi na krótkie fale - oraz urządzenia nadawczo-kierunkowe, wybudowane przez fabrykę Telefunken, a mające na celu i umożliwiające w łatwy sposób każdorazowo stwierdzenie dokładnego miejsca położenia statku, a telefunkenowski samoczynny przyrząd alarmowy umożliwia pewny odbiór każdego wołania o pomoc pod znakiem S.O.S.


Nowoczesne urządzenia na mostku komandorskim SAN JORGE jest jedyne w swoim rodzaju, a przede wszystkim bardzo praktyczne. Przy pomocy tego urządzenia kapitan statku w każdej chwili może przesłać rozkazy i podać wiadomości.


Oczywiście nie brak na tym nowoczesnym statku-cysternie urządzenia dla słuchania muzyki w różnych miejscach. Umożliwia to 7 głośników rozlokowanych w pokoju mieszkalnym kapitana, w kabinie oficerskiej jak również w palarni, oraz w jadalni. W ten sposób pasażerowie statku SAN JORGE pływającego jako statek-cysterna, korzystać mogą z wszelkich wygód, jakie spotyka się na wielkich statkach pasażerskich.